Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

 

 

 

 

Przychodnia Weterynaryjna "Puchatek" w Rybniku lek. wet. Barbara Pęciak-Wróbel

Opieka nad matką i potomstwem

Ciąża, poród i odchowanie potomstwa to szczególny okres zarówno dla właściciela, jak i dla jego pupila, wymagający wiedzy, zaangażowania i cierpliwosci.
Opieka nad suką/kotką po porodzie polega na codziennej kontroli gruczołów mlekowych oraz obserwacji wypływu z dróg rodnych. Jest on naturalnym zjawiskiem po porodzie. Wypływająca z dróg rodnych substancja nie powinna mieć zapachu. Suka wydala większość wydzieliny przez pierwsze dwa tygodnie po porodzie, jednak niewielkie jej ilości mogą pojawić się jeszcze przez 4-6 tygodni. Po tygodniu od porodu obecność krwi w wypływie jest niepokojąca i należy skontaktować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii.
Następna ważną rzeczą jest kontrola już wcześniej wspomnianego gruczołu mlekowego, który produkuje siarę, a następnie mleko dla szczeniąt/kociąt.Twardość i bolesność przy dotyku często świadczy o stanie zapalnym gruczołów mlekowych. W tej sytuacji należy udać się do lekarza weterynarii. Leczenie większości zapaleń gruczołu mlekowego nie wymaga odstawienia szczeniąt/kociąt.
Opieka nad noworodkami po porodzie polega na wstępnym dokładnym zbadaniu wszystkich szczeniąt/kociąt pod kątem jakichkolwiek zaburzeń i wad wrodzonych. Przez pierwsze 24 godziny po porodzie szczenięta powinny ssać siarę, a następnie przez kolejne dni mleko matki. Należy pamiętać o codziennym pomiarze masy ciała. Powinna ona codziennie wzrastać, chociaż przez pierwszy dzień lub dwa może utrzymywać się na stałym poziomie. Utrata masy ciała lub brak przyrostów może świadczyć o poważnych problemach, w takim wypadku należy skontaktować sie z lekarzem weterynarii. Istotną rzeczą jest również aby przez pierwsze dwa tygodnie życia szczenięta/kocięta przebywały w odpowiedniej temperaturze. Noworodki są zmiennocieplne i nie mogą regulować temperatury własnego ciała. Ich ciepłota wynosi 35,5-36,1ºC do 4 tygodnia życia wzrasta ona stopniowo do 37,7ºC. Można zastosować dodatkowe źródła ciepła, takie jak np. poduszki elektryczne lub lampy cieplne (należy jednak się upewnić, że szczenięta/kocięta mogą samodzielnie oddalić się do źródła ciepła, jeżeli będzie im za gorąco). Młode przez kilka pierwszych tygodni życia powinny pozostawać przy matce; będzie je ona karmić, ogrzewać, pobudzać do oddawania moczu i kału oraz uczyć właściwych kontaktów z innymi psami/kotami.

Prawidłowa opieka nad suką w ciąży i właściwe postępowanie w okresie okołoporodowym warunkuje pomyślny rozród. Ważnym elementem tego postępowania jest odpowiednia wiedza właściciela zwierzęcia. Otrzymanie od suki/kotki zdrowego potomstwa wymaga szczególnej opieki przed, w trakcie i po porodzie, i to zarówno ze strony lekarza weterynarii, jak i właściciela.