Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

 

 

 

 

Przychodnia Weterynaryjna "Puchatek" w Rybniku lek. wet. Barbara Pęciak-Wróbel

Urzędowe obserwacje w kierunku wścieklizny

Na podstawie Rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 roku w sprawie zwalczania wścieklizny, w przypadku podejrzenia zakażenia człowieka wirusem wścieklizny lub pogryzienia człowieka przez zwierzę istnieje konieczność przeprowadzenia obserwacji tegoż zwierzęcia. Obserwacji dokonuje Powiatowy lekarz Weterynarii.
Kontakt: Pow.Lek.Wet. Waldemar Kujański, ul. 3 Maja 31, 44-200 Rybnik, tel: 324228632.

Wścieklizna jest ostrą chorobą wirusową charakteryzującą się porażeniem ośrodkowego układu nerwowego, z następującym porażeniem mięśni i zgonem.

Wirus obecny jest w ślinie, wydzielinach i wydalinach chorych zwierząt. Najczęściej do zakażenia dochodzi przez wprowadzenie śliny do rany w czasie pokąsania. Największe niebezpieczeństwo dla ludzi stanowią chore psy i koty, które zarażają się zwykle od dzikich zwierząt.

Zwierzę, które ugryzło człowieka, a nie wykazuje żadnych symptomów choroby, powinno być przez 15 dni obserwowane przez lekarza weterynarii. W przypadkach wątpliwych okres obserwacji może być przedłużony. W przypadku pogryzienia przez zwierzę podejrzane o wściekliznę o postępowaniu decyduje lekarz medycyny. Wścieklizna rzadko rozwija się u ludzi, u których natychmiast po ugryzieniu zastosuje się odpowiednie postępowanie medyczne. Istotne znaczenie ma jak najszybsze prawidłowe odkażenie rany.

Osoba pokąsana przez zwierzę zawsze powinna zgłosić się do lekarza medycyny a zwierzę powinno być poddane obserwacji weterynaryjnej.

 

Pamiętaj o regularnym szczepieniu swojego pupila w ten sposób zapobiegasz wściekliźnie!!!

Znakowanie zwierząt

W tej chwili stosuje się najczęściej dwie metody pozwalające na identyfikację zwierząt tatuaż (metoda ta jest stosowana coraz rzadziej) lub wszczepianie microchipa.

Microczip jest wielkości ziarnka ryżu i  jest bezboleśnie aplikowany podskórnie w okolicy karku. Wszczepianie microczipa odbywa się przy pomocy igły nieco grubszej niż normalna igła do iniekcji. Zgodnie z zaleceniami microczip jest implantowany podskórnie na grzbiecie pomiędzy łopatkami bądź w środkowej części szyi po jej lewej stronie. Sam zabieg wszczepienia jest prawie bezbolesny i zwykle zwierzęta reagują jak na normalny zastrzyk. Identyfikację można przeprowadzić w każdym okresie życia naszego czworonoga, jednak zachęcamy Państwa aby wykonać to jak najwcześniej. Każdy stosowany przez nas microczip spełnia wymagania ISO 11784, ISO 11785 pozwalające na wydanie paszportu EU dla zwierzęcia. Pragniemy poinformować, iż w lutym b.r. podpisaliśmy umowę z Polskim Towarzystwem Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt i od tej pory wszystkie znakowane u nas zwierzęta  automatycznie umieszczane są w tym rejestrze.

Wystawianie paszportów

Lecznica prowadzi mikroczipowanie zwierząt oraz posiada uprawnienia do wydawania paszportów.

Od 1 października 2004 roku obowiązują nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają ułatwić podróżowanie z czworonogiem na terenie krajów Unii (z wyjątkiem Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji i Malty, które nie zmieniały swoich procedur). Paszporty otrzymują: psy, koty oraz fretki. Dokument jest dwujęzyczny (w Polsce polsko-angielski). Aby otrzymać Paszport trzeba spełnić warunek jednoznacznej identyfikacji zwierzęcia, dlatego konieczne jest dodatkowe oznaczenie pupila przy pomocy tatuażu lub mikroczipa. Tatuaż u zwierzęcia jest jedynie rozwiązaniem przejściowym, często ulega zatarciu, wyblaknięciu, dlatego docelowym sposobem oznakowywania zwierzęcia będzie w przyszłości wszczepianie mikroczipa.

Informacje jakie zawarte są w paszporcie:

 

  • dane o właścicielu / właścicielach;

  • opis zwierzęcia + jego zdjęcie (niekonieczne),

  • oznaczenia zwierzęcia (informacje o tatuażu i / lub mikroczipie;

  • informacje o szczepieniach przeciwko wściekliźnie (data szczepienia: minimum 30 dni przed wyjazdem i nie później jak 12 miesięcy w chwili przekraczania granicy);

  • informacje o wyniku badania serologicznego wskazującego poziom przeciwciał wirusa wścieklizny (obowiązuje w niektórych krajach).

Zabiegi pielęgnacyjne

Twój Pupil – młody czy dorosły, mały czy duży, rasowy czy też nie – zawsze domagać sie będzie od Ciebie codziennej dbałości i troskliwej opieki. Warto zatem wiedzieć, że właściwa higiena to dla niego synonim dobrego zdrowia i długiego życia, dla Ciebie zaś to cenne chwile szczęścia i spokoju.
SIERŚĆ. O szatę ulubieńca należy dbać stale i systematycznie, szczególnie dotyczy to zwierząt z dłuższym włosem (psy, koty, króliki, świnki morskie itp.) które czeszemy codziennie. Trzeba  też pamietać o kąpielach. Używa się szamponów wyłącznie przeznaczonych dla zwierząt, ponieważ szampony dla ludzi mogą wywołać alergię. Częstotliwość  kąpieli jest uzależniona od trybu życia zwierzęcia. Nie wolno kąpać zwierzaka dotkniętego chorobą skóry nie zasięgnąwszy porady lekarza weterynarii.
OCZY. Powinno się codziennie sprawdzać stan oczu i skóry wokół nich. Jeżeli łzawienie jest obfite i odbarwia sierść, zasięgnij porady lekarz weterynarii.
USZY. Wymagają systematycznej kontroli, szczególnie te obwisłe. Małżowinę uszną można przecierać wacikiem nasączonym specjalnym preparatem przeznaczonym do higieny uszu. Niezbędne jest również regularne usuwanie włosów zarastających kanał słuchowy. Jeżeli zwierzę trzepie głową, drapie ucho, przekrzywia głowę, koniecznie zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii.
ZĘBY. Już szczenię i kocię należy przyzwyczajać do codziennej higieny jamy ustnej. Osadzająca się początkowo na zębach płytka przy braku codziennej higieny zębów podlega krystalizacji i w efekcie powstaje kamień nazębny, który zwiększa ryzyko infekcji dziąseł i odsłonięcia korzeni.
Kamień jest siedliskiem bakterii, które powodują rozkład gnilny resztek pokarmu, co każdy z właścicieli zwierzęcia odczuwa w postaci tzw. “fetor ex ore “ czyli bardzo nieprzyjemego zapachu z pyska swojego pupila. Codzienna profilaktyka polegająca na stosowaniu specjalistycznych dodatków dietetycznych a najlepiej codziennego mycia zębów przy zastosowaniu specjalistycznych past weterynaryjnych dla zwierząt, powinna ustrzec zwierzęta przed zbyt wczesnym osadzeniem kamienia nazębnego.
PAZURY. Stale rosnące paznokcie to nie tylko nasz-ludzki problem, dotyka on także naszych Milusińskich.  Mieszkające w domach zwierzęta mają ograniczoną mozliwość ścierania pazurków. Dotyczy to w równej mierze psów, kotów, domowych gryzoni i ptaków. Takie poprzerastane pazury to nie tylko zagrożenie dla nas, naszych dzieci (zadrapania)  i mebli (psy ,,rysują,, podłogę, koty niszczą meble , tapicerkę itp). To przede wszystkim dyskomfort dla naszych ulubieńców. Może to być przyczyną trudności w poruszaniu, kulawizn stanów zapalnych. Pamiętajmy więc o regularnym kontrolowaniu pazurków, a w przypadku nadmiernej ich długośći o regularnym ich przycinaniu.

Dietetyka

O sposobach karmienia i żywienia naszych pupili napisano wiele książek, broszur i artykułów. Nie będziemy z nimi polemizować ani przepisywać. Zwrócimy uwagę Państwa na kilka istotnych szczegółów i postaramy się pokazać różnice, które wynikają z pewnych, błędnych informacji.

1. Zwierząt nie karmimy tzw. resztkami z naszego stołu. Dlaczego? Bowiem zwierzęta nie powinny jeść soli, przypraw i innych dodatków kulinarnych. W wielu domach ten sposób żywienia nadal funkcjonuje.
2. Dieta zwierząt ma dostarczać niezbędne do rozwoju mikro i makroelementy, związki białkowe i węglowodanowe odpowiednio skomponowane i zbilansowane dla potrzeb ich organizmu. Stąd  ważnym elementem jest niepodawanie pupilom: ciasteczek, czekoladek, lodów itp, gdyż zaburzają one delikatny układ odpornościowy jak i wpływają na występowanie u zwierząt dolegliwości typowo "ludzkich".

Zawężanie menu zwierzaka tylko i wyłącznie do karmy suchej lub "puszkowej" często nie zadowala naszych podopiecznych. Poszerzenie asortymentu o gotowaną na wywarze jarzynowym kaszę jęczmienną lub ryż, dodanie do gotowanego mięsa ugotowanego selera i pietruszki - zbilansuje przygotowane jedzenie.
Sposobów na poprawienie atrakcyjności i wartości podawanego pupilom jedzenia jest wiele i możecie się Państwo o nich dowiedzieć podczas wizyty w naszej Przychodni.