Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

 

 

 

 

Przychodnia Weterynaryjna "Puchatek" w Rybniku lek. wet. Barbara Pęciak-Wróbel

Diagnostyka ultrasonografem

Ultrasonografia zarówno w medycynie ludzkiej jak i weterynaryjnej dawno zdobyła sobie miano jednej z najpopularniejszych metod diagnostycznych. W naszej Przychodni również zachęcamy Państwa do korzystania z tej stosunkowo taniej a przede wszystkim nieinwazyjnej i bezpiecznej dla zwierząt metody.

 

Ultrasonografia zarówno w medycynie ludzkiej jak i weterynaryjnej dawno zdobyła sobie miano jednej z najpopularniejszych metod diagnostycznych. W naszej Przychodni również zachęcamy Państwa do korzystania z tej stosunkowo taniej a przede wszystkim nieinwazyjnej i bezpiecznej dla zwierząt metody. Najpopularniejszym badaniem ultrasonograficznym jest oczywiście potwierdzenie ciąży u zwierząt. Sugerujemy, aby badanie to wykonać ok. 4 tyg. ciąży lub później ( pomiędzy 23-25 dniem ciąży widoczne jest już bijące serce płodu). Wcześniejsze badania są możliwe, ale obarczone zdecydowanie większym błędem, dlatego zalecamy aby zostały powtórzone po ok. 7-10 dniach.

Pamiętajmy jednak, iż metoda ta daje nieocenione efekty w ocenie struktur narządów wewnętrznych : śledziony, wątroby, nerek, pęcherza moczowego, prostaty, macicy. Stąd tak częste wykorzystywanie USG w diagnozowaniu : cyst, guzów, kamieni, złogów, zmian zwyrodnieniowych lub przerostowych w tych narządach.